Student Art & Writing Contest

The Art and Writing contest is a wonderful opportunity for young people who have visited the Museum or studied the Holocaust in their classrooms to respond creatively to what they have learned.

 This important outreach program was established with the support of Dr. Ira (of blessed memory) and Judy Gall and is dedicated to the memory of the 1.5 million children who perished during the Holocaust and in honor of the Galls’ grandchildren.Cash prizes are awarded to the winners and winning submissions are displayed in the Holocaust Museum Theater and at other locations.

2015 Judges

Visual Art Entries
  • Jeff Hartz, member of the arts community
  • John Lesser, member of the arts community
  • Mary Ann Srenco, member of the arts community
Writing
  • Loie Riehl, retired educator
  • Judi Scissors, retired educator
  • Sandy Snodgrass, retired teacher, currently with Webster University

Winners of the 2015 Art and Writing Contest

VISUAL ARTS- DIVISION 1 MIDDLE SCHOOL

First Place: “What Remains in Budapest”, Rachel Schneider, 8th Grade – Wydown Middle School
Second Place: “Victim”, Anna Sturmoski, 7th Grade – Wydown Middle School
Third Place: “Hope”, Johnson He, 8th Grade – Parkway Central Middle School
Honorable Mentions: “The Hopeless Journey”, Olivia Arnold, 8th Grade – Collinsville Middle School
“Escaping”, Chase Baker, 8th Grade – LaSalle Springs Middle School
“Resistance and Rescue in the Holocaust”, Mia Goff, 8th Grade – Parkway Central Middle School
“Seligman”, Donovan Scott-Gass, 8th Grade – Collinsville Middle School
“Sarah”, Gaby Webb, 8th Grade – Holy Infant School

VISUAL ARTS- DIVISION 2 HIGH SCHOOL

First Place: “Hope”, Hannah Hurst, 10th Grade – St. Vincent de Paul High School
Second Place: “We Could Have Saved More”, Katy Daiber, 12th Grade – Highland High School
Third Place: “Race of Phoenixes”, Grace Lister, 11th Grade – Central R-3 High School
Honorable Mentions: “Why Didn’t You Say Something?”, Kristina Byers, 11th Grade – Central R-3 High School
“Faces of the Holocaust”, Ali Cornelius, 10th Grade – Puxico High School
“History? I See His Story”, Hannah Curdt, 11th Grade – Central R-3 High School
“Grey Shadow”, Cheyene Metcalf, 11th Grade – Central R-3 High School
“Reflection”, Jacob Metcalf, 11th Grade – Central R-3 High School
“No Justice. No Peace”, KaVan Ward, 11th Grade – McCluer High School

WRITING-DIVISION 1 MIDDLE SCHOOL

First Place: “Years and Tears”, Maddy Bale, 8th Grade – Wydown Middle School
Second Place: “The Remembrance Poem”, Grace Deis, 7th Grade – Platteville Middle School
Third Place: “Nightmares”,  Kiley Brennan, 8th Grade – St. Margaret Mary Alacoque
Honorable Mentions: “Holocaust”, Ben Breeze, 8th Grade – Our Lady Catholic School
“The Hero, the Spectator”, Chloe Grubb, 8th Grade – Serra Catholic School
 “A Flash”, Bella Hicklin-Campbell, 8th Grade – Crestview Middle School
“The Boy Nazi”,  Liya Liu, 8th Grade – Parkway Central Middle School
“Empty”, Bella Ratliff, 8th Grade – West Noble Middle School

WRITING- DIVISION 2 HIGH SCHOOL

First Place: “The Butterflies Among Us”, Chandra Locke, 9th Grade – Ste. Genevieve R-II High School
Second Place: “The Burden of Memory”, Rachel Berwald, 12th Grade – Parkway Central High School
Third Place: “Out of the Ashes”, Kane Feldman, 9th Grade – St. James Academy
Honorable Mentions: “Remember”, Anna Holmquist, 9th Grade – St. James Academy
“Gone”, Jilli Jones, 9th Grade – St. James Academy
“I Feel Nothing”, Maggie Merz, 9th Grade – St. James Academy
“Freda”, Elise Radford, 9th Grade – St. James Academy
“1933-1945”, Nina Russell, 11th Grade – Central R-3 High School
“The Myth of Sisyphus”, Tiffany Wang, 11th Grade – John H. Guyer High School

Previous Year’s Winners

2014
2013