Art & Writing ContestMore than $2,800 in cash awarded to winners chosen from nearly 900 middle and senior high school student entries

More than $2800 in cash prizes will be awarded to 28 winners of Holocaust Museum and Learning Center’s 12th annual Art and Writing Contest at an awards ceremony Monday, May 12, at 7 pm, in the Holocaust Museum theater in the Jewish Federation Kopolow Building.

There were nearly 900 submissions to the contest, from students in middle schools and high schools throughout the bi-state area. Submissions came from as far away as the Ozarks in Missouri and suburban Chicago in Illinois. The judges also selected art and writing from Indianapolis, Indiana and Hartford, Connecticut.

“The Art and Writing contest is a wonderful opportunity for young people who have visited the museum or studied the Holocaust in their classrooms to respond creatively to what they have learned,” said Rachel Katzman, chair of this year’s contest. “Many of the submissions show amazing sensitivity and depth of understanding. This important outreach program was established with the support of Dr. Ira (of blessed memory) and Judy Gall, and we are so appreciative of Judy’s continued participation.”

As in previous years, the contest is dedicated to the memory of the 1.5 million children who perished during the Holocaust and in honor of the Galls’ grandchildren.

Winning submissions will be displayed in the Holocaust Museum Theater and at other locations to be determined.

Judges for the visual art entries were John Lesser, retired curator of the art gallery, JCC and JCC Cultural Arts Staff, artist Jill Rosenberg, and Roseann Weiss, Regional Arts Commission. Judges for writing were Judi Scissors, retired educator, Pat Lorraine Simons, educator and author, and Sandy Snodgrass, retired teacher, currently with Webster University.

Winners of the 2014 Art and Writing Contest are:

VISUAL ARTS–Division 1, Middle School

FIRST PLACE–$300

The Ghetto
Marwa Abdelkader
Wentzville South Middle School
8th Grade
Teacher: Ms. Elaina Knapp

SECOND PLACE–$200

The Story
Chloe Shen
Park Tudor School
6th Grade
Teacher: Ms. Kathy Campbell

THIRD PLACE–$100

Hidden Identity
Taylor Branson
LaSalle Springs Middle School
8th Grade
Teacher: Ms. Lori Kitrel

HONORABLE MENTIONS–$25

Fading
Ella Tobias
Park Tudor School
8th Grade
Teacher: Ms. Kathy Campbell

Caged in With Separation
Riley Schaefer
LaSalle Springs Middle School
8th Grade
Teacher: Ms. Amber Phelps

Where There Is Hope
Isabelle Steinlage
Holy Infant School
8th Grade
Teacher: Ms. Chris Gillian

Hold On
Courtney St. John
LaSalle Springs Middle School
8th Grade
Teacher: Ms. Kathryn Kowalik

Trampled Tears
Lauren Ferrari
Holy Infant School
8th Grade
Teacher: Ms. Chris Gillian

My Holocaust Memorial
Chase Schroeder
South Point Elementary
6th Grade
Teacher: Ms. Grace Assouad

In Remembrance
Megan Gross
Black Hawk Middle School
7th Grade
Teacher: Mr. Steven Koehler

VISUAL ARTS–Division 2, High School

FIRST PLACE–$300

Hands Through Struggle
Kevin Herber
Christian Brothers College High School
12th Grade
Teacher: Mr. Charles Beach

SECOND PLACE–$200

Forget Your Family, Forget Your Home, Forget Your Name
Maddie Murphy
Lafayette High School
12th Grade
Teacher: Ms. Lauren Sakowski

THIRD PLACE–$100

Broken Souls
Jessica Campbell
Wentzville Holt High School
11th Grade
Teacher: Ms. Lisa Bopp

HONORABLE MENTIONS–$25

Through the Eyes of a Child
Annie Woodard
St. Charles West High School
11th Grade
Teacher: Ms. Gail Gengler

Work Will Set You Free
Sydney Woods
Camdenton High School
9th Grade
Teacher: Ms. Angie Koons

Holocaust Picture
Angel Garcia
Ritenour High School
11th Grade
Teacher: Ms. Kristi Ponder

We Must Bear Witness
Ryan Rich
Lindbergh High School
11th Grade
Teacher: Mr. David Early

Mr. Hill
Kayla Wilkerson
Centralia R-6 High School
12th Grade
Teacher: Ms. Rachel Renaud

WRITING–Division 1, Middle School

FIRST PLACE–$300

The Lessons
Felix Hu
Ladue Middle School
7th Grade
Teacher: Ms. Judith Miller

SECOND PLACE–$200

The Numbers
Kaitlyn Amos
Wentzville South Middle School
8th Grade
Teacher: Ms. Elaina Knapp

THIRD PLACE–$100

How Did I Get Here?
Alexis Twillmann
Bernard Middle School
8th Grade
Teacher: Ms. Julie Ragusky

HONORABLE MENTIONS–$25

Holding Hands
Averee McNear
Pana Junior High School
8th Grade
Teacher: Ms. Ellen Beyers

Stars in the Night Sky
Rachel Dressler
Holy Childhood of Jesus School
8th Grade
Teacher: Ms. Kathy Renth

Untitled
Juliana Richardson
North Kirkwood Middle School
8th Grade
Teacher: Ms. Melissa Banjak

WRITING–Division 2, High School

FIRST PLACE–$300

Never Forget
Blair Kurtz
Camdenton High School
9th Grade
Ms. Angie Koons

SECOND PLACE–$200

Faded Pages
Melanie Brucker
Parkway North High School
10th Grade
Ms. Tricia Frank

THIRD PLACE–$100

Reading “Night” in English Class
Colleen Feeney
Greater Hartford Academy of the Arts
11th Grade
Teacher: Ms. Maureen O’Brien

HONORABLE MENTION–$25

Hope Never Dies
Sophia Choo
Wentzville Holt High School
11th Grade
Teacher: Ms. Lisa Bopp